صفحه اصلی > درباره دانشکده > تاریخچه دانشکده 
تاریخچه دانشکده


پیام رئیس دانشکده

دانشگاه خلیج فارس با داشتن دانشکده های متعدد در رشته های متنوع، می تواند سهم بالایی در ارتقاء سطح علمی، فنی و اجتماعی استان بوشهر و کشور داشته باشد. دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی در این میان به دلایلی چند این توانایی را دارد که نقش قابل توجهی را در راستای این رشد و شکوفایی ایفا نماید. دارا بودن کادر هیئت علمی مجرب و پرتلاش و خدوم که منجر به تربیت فارغ التحصیلانی کارآمد و باسواد با روحیه بالای خدمت و تلاش در جهت پیشرفت ایران اسلامی شده است، از برجستگیهای بارز دانشکده می باشد. خروجیهای دانشکده نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح فراملی در حال تحصیلات عالیه و خدمت به جامعه بشری می باشند.

دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دو رشته مهندسی شیمی و مهندسی نفت در حال تربیت دانشجویان می باشد. در حوزه تحقیق و پژوهش دانشکده دارای گروههای فعال به شرح ذیل می باشد: گروه نفت، گروه انرژی و محیط زیست، گروه جذب و هیدرات گازی، گروه فناوری غشایی و گروه کاتالیست.

بدینوسیله، دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی سهم بالایی در حل مشکلات صنایع استان خواهد داشت و هم اکنون در حال انجام پروژه هایی در سطح ملی می باشد. انجام پروزه های ملی و استانی و راهنمایی پایان نامه های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بصورت همکاریهای بین دانشگاهی از دیگر حوزه های فعالیت دانشکده می باشد. از اهمیت بالای دانشکده در دانشگاه همین بس که درصد بالایی از اعضاء هیئت علمی دانشکده علاوه بر فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود، در پست های کلیدی اجرایی دانشگاه و حتی استان ایفای نقش می نمایند. در جهت حل مشکلات و مسائل صنایع نفت و گاز استان، دانشگاه با بازوی دانشکده در حال رشد همکاریهای خود در قالب عقد تفاهمنامه های فی مابین دانشگاه و صنعت بصورت پژوهشهای کاربردی می باشد. در عرصه فراملی و در جهت همکاریها و تعاملات بین المللی، دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی پیشتاز دیگر دانشکده های دانشگاه می باشد. به عنوان نمونه تعامل با دانشگاه لئوبن اتریش را می توان مثال زد.

اکنون چشم انداز (اهداف کلان و راهبردی) دانشگاه بر مبنای سه محور ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه و دست یابی به مرجعیت علمی در حوزه خلیج فارس، بین المللی شدن و تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین، تعیین شده است.  دانشکده بر اساس این محورها، در حال تهیه سند راهبردی خود برای دو بازه زمانی 5 و 10 ساله برای ارتقاء شاخصهای آموزشی و پژوهشی اعم از کمی و کیفی می باشد، تا بتواند گامهای خود را در جهت پیشرفت و توسعه پایدار کشور بلندتر و استوارتر بر دارد. همچنین دانشکده در حال تکمیل و توسعه آزمایشگاههای علمی تحقیقاتی خود در قالب آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و راه اندازی رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی می باشد. قابل ذکر است که آزمایشگاه مرکزی با دارا بودن دستگاههای بسیار مجهز و دقیق در حال سرویس دهی نه تنها به بخشهای درون دانشگاهی بلکه بخشهای برون دانشگاهی اعم از صنعت و دانشگاه می باشد.

دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی خرسند است که با تلاشهای صادقانه بتواند محیطی فعال و شاد را برای رشد جوانان میهن اسلامیمان در جهت تربیت متخصصین متعهد برای پیشرفت جامعه بشری فراهم نماید.

تاریخچه دانشکده

  دانشکده گاز، نفت و پتروشیمی واقع در دانشگاه خلیج فارس بوشهر، مهم ترین مرکز رسمی دولتی علمی، آموزشی و پژوهشي در استان بوشهر است که به آموزش های تخصصی در زمینه مهندسی نفت، گاز و پتروشيمي با هدف تربیت نیروی انسانی مورد نیاز تاسیسات نفت و گاز و پتروشیمی موجود (در استان) می پردازد .این دانشکده در ضلع شمال شرقی دانشگاه خلیج فارس بوشهر ایجاد شده است. ساخت این دانشکده در زمینی به مساحت 5 هزار و 700 متر مربع با زیربنای هشت هزار متر مربع از سال 82 آغاز شد و پس از آن زیربنای طرح به 12 هزار متر مربع افزایش یافت. حداقل عمر مفید این دانشکده 400 سال است و این دانشکده به گونه‌ای طراحی شده که هم از نظر سازه‌ای و هم از نظر امنیتی ساختماني ویژه است . این مجموعه کاملا مهندسی‌ساز بوده و با هزینه مشترک شرکت ملی گاز و شرکت ملی صنایع پتروشیمی با 3/18 میلیارد تومان اعتبار احداث شده است. 

از جمله امکانات این دانشکده می توان به 16 کلاس درس 20، 30 و 40 نفره، شبکه کامپیوتری، مرکز کامپیوتر، سیستم تلفن مرکزی، اتاق های کنفرانس، سالن چند منظوره، سالن آمفی تئاتر با ظرفیت 385 نفر، سیستم اطفای حریق و تجهیزات صوتی اشاره کرد.هم اكنون، اين دانشكده در رشته مهندسي شيمي در مقطع كارشناسي، کارشناسی ارشد و دکترا و در رشته ی مهندسی نفت در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.جدول 1

 

جدول 1- رشته های موجود در دانشکده «مهندسي نفت، گاز و پتروشیمی»

ردیف

عنوان رشته

مقطع

سال

1

مهندسی شیمی

کارشناسی

1995

2

مهندسی شیمی پیشرفته

کارشناسی ارشد

2007

3

مهندسی شیمی-گرایش ترموسینتیک و کاتالیست

کارشناسی ارشد

2013

4

مهندسی شیمی-گرایش جداسازی

کارشناسی ارشد

2013

5

مهندسی شیمی-گرایش مهندسی فرایند

کارشناسی ارشد

2015

6

مهندسی شیمی-گرایش فرآیندهای پتروشیمی

کارشناسی ارشد

2015

7

مهندسی نفت-گرایش حفاری و بهره­برداری

کارشناسی ارشد

2011

8

مهندسی نفت-گرایش مخازن هیدروکربوری

کارشناسی ارشد

2010

9

مهندسی شیمی

دکتری

2011

 

این دانشکده با این رویکرد که ، با گسترش و تاسیس رشته های مرتبط با بخش های بالا دستی و پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی می توان زنجیره آموزش و پژوهش را در این صنایع  کامل نمود. در نظر دارد رشته ها و گرایش های تحصیلی را توسعه دهد . جدول  2 .

جدول 2- رشته های در دست توسعه دانشکده «مهندسي نفت، گاز و پتروشیمی»

ردیف

عنوان رشته

مقطع

1

مهندسی نفت-مخازن هیدروکربوری

کارشناسی

2

مهندسی شیمی-بیوتکنولوژی

کارشناسی ارشد

3

مهندسی شیمی-محیط زیست و انرژی

کارشناسی ارشد

4

مهندسی شیمی-مدلسازی

کارشناسی ارشد

5

مهندسی پلیمر

کارشناسی ارشد

6

مهندسی گاز- فرآوری و انتقال گاز

کارشناسی ارشد

7

مهندسی نفت-گرایش اکتشاف

کارشناسی ارشد

8

مهندسی پلیمر

دکتری

 آمار دانشجویان ورودی سال های مختلف دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی به تفکیک سال در جدول 4 نشان داده شده است.

 

     

              سال

 

 دوره ها

 

2010

2011

2012

2013

2014

2015

مجموع

هر رشته

مهندسی شیمی (کارشناسی)

115

50

51

51

42

70

379

مهندسی شیمی پیشرفته

10

10

10

12

8

پایان یافته

50

مهندسی شیمی -جداسازی

-

-

-

5

5

11

17

مهندسی شیمی -ترموسینتیک

-

-

-

4

6

7

17

مهندسی شیمی –فرآیند های پتروشیمی

-

-

-

-

-

5

5

مهندسی شیمی –مهندسی فرآیند

-

-

-

-

-

5

5

مهندسی نفت-مخازن هیدروکربوری

4

4

4

5

4

6

27

مهندسی شیمی (دکترا)

1

5

1

3

3

5

18

مجموع هر سال

129

65

70

78

68

109

518

 

 

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.